‏صفحه نخست‏
»
‏ اخبار‏
»
‏اخبار دانشکده‏
»
‏حل گره صنعت کشور با پژوهش های کم هزینه‏
حل گره صنعت کشور با پژوهش های کم هزینه

حل گره صنعت کشور با پژوهش های کم هزینه / راز موفقیت در مستقل عمل کردن است
سید جواد محمدی بایگی گفت: از دید من در کشور مشکل پژوهشی نداریم زیرا به جرأت می توان گفت که در تمام زمینه های علمی کشور پتانسیل پژوهش و خود پژوهشگر را داریم مشکل اساسی همان فرایند صنعتی سازی و بازار یابی بدلیل عدم توجه پژوهشگران به نیاز بازار و کار پژوهشی انجام دادن است.
به گزارش خبرنگار تیتریک دامغان ؛نخبگان سرمایه های گرانسنگی هستند که هر جامعه و ملتی برای داشتن آنان برخود می بالند و آنان را جزء سرمایه های ملی خود به شمار می آورند.
در سرزمین ما هم انسانهایی هستند که در گمنامی کارهای بزرگ، اختراعات راه گشا و بشر دوستانه و اکتشافات ارزنده ای انجام می دهند که ذره ذره این کارها می تواند مسیر زندگی را هموار و در دسترس تر قرار دهد.

دکتر سید جواد محمدی بایگی که فارغ التحصیل رشته هوا و فضا از دانشگاه امیر کبیر است ، مسؤلیت مدیر پژو هشگران جوان، مدیر مرکز رشد، مدیر کل پژوهش و فناوری را در کارنامه کاری خود دارد.

پژوهشگران ما با بازار آشنا نیستند
این پژوهشگر معتقد است: بزرگترین مشکل پژوهش در ایران این است که پژوهشگران ما با بازار آشنا نیستند و با دیدگاه خودش پژوهش انجام می شود ولی بازار متقاضی کار وزحمت او نیست چون نیاز سنجی درست انجام نداده است پژوهشگران اول بازار یابی کنند بعد کار پژوهشی خود را انجام دهند.

مشکل پژوهشی نداریم
وی در ادامه گفت: از دید من در کشور مشکل پژوهشی نداریم زیرا به جرأت می توانم بگویم که در تمام زمینه های علمی کشور پتانسیل پژوهش و خود پژوهشگر را داریم و یا پژوهشگر ما در بعد ساخت فرایند صنعتی پژوهش امکاناتی را کم بیاورد این چنین نیست، مشکل اساسی همان فرایند صنعتی سازی و بازار یابی بدلیل عدم توجه پژوهشگران به نیاز بازار و کار پژوهشی انجام دادن است.

اول بفروشید بعد پژوهش کنیم
استاد دانشگاه گفت: بازاریابی حلقه مفقوده غالب پژوهشگران ما است و دستاوردهای علمی در موارد متعدد بدون مشتری رها می شوند شاید ارزنده هم باشند ولی مشتری ندارد و پژوهشگر تمام هزینه هایی را که انجام داده است مثمر ثمر برای او نخواهد بود و در دراز پژوهشگر روحیه پژوهشی خود را از ست می دهد.

حل گره صنعت کشور با پژوهش های کم هزینه
محمدی بایگی افزود: اگر می خوایم برای صنعت کشور پیش برود نیاز به یک کار پژوهشی هایتک نیستیم به نظر من مشکل صنعت کشور ما با کارهای تحقیقاتی ساده حل می شود چرا که اکثر امکانات در ایران وجود دارد و نیاز به یک کار تحقیقی ساده برای انجام روند کار و پیشبرد اهداف است که برای آن نیز تنها باید نیاز سنجی صورت بگیرد.

مستقل عمل کردن موفقیت را به دنبال دارد
وی ادامه داد: اگر افراد پژوهشگر ما کار پژوهشی خود را مستقل انجام دهند و وابسته به ارگان و نهادی نباشند به اعتقاد شخصی بنده موفق تر خواهند بود چرا که مطمئن هستم اگر این اتفاق بیافتد پژوهشگر ما نیاز سنجی میکند، به دنبال بازار کار خود می رود و محصول تولیدی خود را که با زحمت به نتیجه رسانده است را به فروش می رساند و این یعنی یک کار موفق و بدون نقص که انجام شده است.

دانشجویان توان علمی خود را بالا ببرند
پژوهشگر دانشگاه گفت: یکی از مسائلی را که کشور با آن درگیر است این است که فارغ التحصیل ما و دانشجویان ما بار علمی آنها در خور یک مهندس و فارغ التحصیل دانشگاهی نیست چرا که فرد دانشجو کارهای مطالعاتی کم انجام میدهد من معتقدم در کشور مشکل کار وجود ندارد بلکه کشور درشرایط بی عاری قرار گرفته است یعنی جوان و فارغ التحصیل ما بار علمی ندارد و یا عار کار کردن دارد شما یک آدم باسواد و مسلط پیدا نمی کنید که بیکارباشد.

سرمایه واقعی فقط فکر است
استاد دانشگاه گفت: خیلی از سرمایه داران پول بسیار دارند اما در بانک ها پس انداز کرده اند و کاری از پیش نمی برند و یا با آن اندوخته خود کارخانه ای را راه اندازی می کنند ولی پیشرفت واقعی را ندارند چرا که فکر پژوهشی درستی پشت آن کار نبوده و فقط می خواستند کاری ازپیش ببرند اما صنایعی که با پژوهش و اقدامات تحقیقی پیش رفته محصول آن صنعت تا صادرات هم پیش می رود پس می بینید که سرمایه واقعی فکر و کار پژوهشی است و پول به تنهایی نیست.

خواسته شما چیست
وی گفت: خواسته ای ندارم فقط هر کس در جایگاه خود کارخود را درست انجام دهد چرا که افراد در پست ها و جایگاه های خود اگر کار خود را درست انجام دهد همه در رفاه خواهند بود.
 
حرف آخر

پژوهشگر دانشگاه گفت: در پایان باید بگویم نابرده رنج گنج میسر نمی شود باید بگویم که کسانی که گرد بازار را حس نکرده باشند موفق نخواهند این نکته ای است  که از آن غافلیم، ره صد ساله را یک شبه طی کردن امکان ندارد پژوهشگران جوان تا طعم تجربه کردن و شکست را نچشند موفق نمی شوند.


   1396/10/17 14:14    تعداد بازدید :  29

تعداد بازدید : 29
Rating: 2.5/10 (تعداد آرا 2 نفر )کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان می باشد.